Nordnetbloggen

Aktien som ska upp mest enligt analytikerna

Vilka aktier i storbolagsindexet OMXS30 är mest över- eller undervärderade? Finwire har jämfört den nuvarande aktiekursen med den genomsnittliga riktkursen. Det är tydligt att det finns stora skillnader i förväntningar på de olika bolagen hur det kommer att gå på börsen det närmaste året.

Alla storbolag har rapporterat för det tredje kvartalet och analytikerna har i regel hunnit justera sina analyser för bolagen. Därför kan det vara läge att göra denna avstämningen just nu.

En enskild sektor sticker ut, då alla storbanker ses som undervärderade, enligt den samlade bilden av analytikerna.

Störst potential anses SSAB ha. Därefter följer Swedbank, Ericsson och Swedish Match, alla med en potential på minst tio procent.

I andra änden av spektrat återfinns Getinge som ses som den aktie bland storbolagen som är mest övervärderad. En nedgång väntas även för SKF, H&M, Assa Abloy och Securitas. De fyra sistnämnda har en sammantagen rekommendation av undervikt.

Enligt medianen har storbolagen en potential på en procentenhet på ett års sikt.

AktieRekommendationAktiekurs (14 nov kl 11.50)RiktkursDifferens
ABBHold211,90206,54-2,53%
Alfa LavalHold232,50226,56-2,55%
AutolivHold797,00764,25-4,11%
Assa AbloyUnderweight225,90208,95-7,50%
Atlas Copco BHold315,10305,50-3,05%
AstraZenecaOverweight927,30970,254,63%
BolidenHold260,65263,200,98%
ElectroluxHold257,20263,152,31%
EricssonOverweight86,9097,9212,68%
EssityOverweight304,80321,725,55%
GetingeHold169,35140,82-16,85%
HexagonHold527,00493,59-6,34%
H&MUnderweight185,84170,46-8,28%
InvestorOverweight513,40531,173,46%
KinnevikOverweight210,20220,294,80%
NordeaHold71,1576,076,92%
SandvikHold177,95168,43-5,35%
SCAOverweight101,70100,90-0,79%
SEBOverweight93,00100,237,77%
SecuritasUnderweight158,05147,83-6,46%
Sv HandelsbankenHold95,3499,123,96%
SkanskaHold212,80205,83-3,27%
SKFUnderweight182,80160,53-12,18%
SSABOverweight27,6233,2820,49%
SwedbankHold133,45157,0317,67%
Swedish MatchOverweight452,50497,7310,00%
Tele2Overweight139,50144,183,36%
TeliaHold42,2642,25-0,03%
VolvoHold150,50158,705,45%
Finwire
Nyhetsbyrå

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

 

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Lämna en kommentar

avatar

Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Nordnets veckobrev.
Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.









Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
close-link