Nordnetbloggen

Aktier med högst utdelning och direktavkastning 2020

249 miljarder skäl att fira

I år kommer den totala utdelningen på Stockholmsbörsen bli lägre än förra året. Primärt styrt av att storbankerna som vanligtvis är starka utdelningsaktier sänker utdelningen. Det finns dock flera starka utdelningsaktier och över 249 miljarder ska fortfarande delas ut. Här hittar du aktierna som ger högst utdelning.

Utdelningen har över tid en stor betydelse för den totala avkastning. Här är Stockholmsbörsen inklusive och exklusive utdelning senaste 20 åren, över tiden så har återinvesterad utdelning varit en enorm del av avkastningen.

Sparkontot fortsatt låg till obefintlig ränta

Det är fortfarande lågt ränteläge med följden att sparkontot ger försvinnande låg avkastning. Utdelningssäsongen står för dörren och utdelning är en hårdvaluta i dessa tider. I skrivande stund handlas Stockholmsbörsen som helhet till ca 3,4 % i direktavkastning (1a mars 2020). Direktavkastningen har minskat någon sedan förra året, primärt styrt av att aktiekurserna steg kraftigt under det senaste året. Direktavkastningen är som bekant relationen mellan utdelningen och vad priset på aktien är, sen har jag aggregerat upp det på hela Stockholmsbörsen.
Misströsta ej, för det finns fortfarande aktier som ger betydligt bättre direktavkastning än tre procent, se hela listan nedan.

Aktierna med högst utdelning 2020

Här nedan har jag sammanställt listan över de aktier med högst direktavkastning för Stockholmsbörsen i Sverige.

Kort förklaring av datan och begrepp

Utdelningarna i tabellen nedan baseras på bokslut från bolagen. Det är både ordinarie och extrautdelning som räknas in. Jag har inte räknat med de återköp som svenska bolag har gjort under året, det är också avkastning givetvis men något svårare att sammanställa. Det är fortfarande mest värdetransferering som sker genom utdelning.
Direktavkastningen är beräknad för aktiekurser den 1a mars 2020.

När får man utdelningen? Du ska leta efter X-dag. Det är den dagen då aktien handlas utan rätt till utdelning. Det sker vanligen i samband med årsstämman. Sen är det några dagar efter X-dag som du får utdelningen, men du måste köpa senaste innan X-dag.

AktieTotal DirektavkastningOrd. DirektavkastningTotal utdelning per aktieOrd. Utdelning per aktieX-dagInfo
Tethys Oil12,4%3,1%8,002,002020-05-14Delårsutdelning
Volvo8,8%3,7%13,005,502020-04-09
Electra Gruppen7,7%7,7%3,253,252020-04-30
Resurs Holding7,5%7,5%3,903,902020-04-30Delårsutdelning
HiQ International7,4%7,4%3,403,402020-03-30
BillerudKorsnäs7,4%3,7%8,604,302020-05-06
Arion Banki SDB7,0%7,0%0,440,442020-03-18
SEB A6,8%6,8%6,256,252020-03-24
Nobia6,5%6,5%4,004,002020-05-05
Dedicare B6,4%6,4%2,602,602020-04-24
Telia 6,4%6,4%2,452,452020-04-03Delårsutdelning
Tele2 B6,4%3,9%9,005,502020-05-12Delårsutdelning
Lundin Petroleum6,3%6,3%17,3017,302020-04-01Delårsutdelning
Rottneros6,1%4,1%0,600,402020-04-29
eWork Group6,1%6,1%4,504,502020-04-30
Swedbank A6,0%6,0%8,808,802020-03-26
A3 Allmänna IT- och Telekom.5,9%5,9%1,001,002020-05-22
Betsson B5,9%5,9%2,842,842020-04-29
Profilgruppen B5,8%5,8%5,005,002020-04-22
Svedbergs B5,7%5,7%1,301,302020-04-27Delårsutdelning

När kommer aktieutdelningen och vem får den?

Styrelsen ger ett förslag till utdelning inför årsstämman och sedan är det är på bolagets årsstämma som aktieägarna godkänner och beslutar om utdelningen. Du som aktieägare har rätt till utdelningen om du äger aktien samma dag som stämman äger rum. Observera dock att det kan finnas andra regler för utländska bolag som är noterade på Stockholmsbörsen.

Aktierna som delar ut mest

Vinnare är i år Volvo som delar ut över 21 miljarder kronor. Storbankerna är fortfarande stora utdelare och sen har vi även telekombolagen Tele2 och Telia som också har stor utdelning.

Aktie Total utdelning Total Direktavkastning Utdelningsdatum
Volvo B 21 476 100 737 kr 8,8% 2020-04-09
Nordea 17 220 394 973 kr 5,6% 2020-03-26
Hennes & Mauritz 14 241 552 000 kr 5,6% 2020-05-08
SEB A 13 562 620 588 kr 6,8% 2020-03-24
Handelsbanken A 10 696 274 408 kr 5,5% 2020-03-26
Telia 10 313 374 119 kr 6,4% 2020-04-03
Swedbank A 9 961 650 570 kr 6,0% 2020-03-27
Investor B 6 376 778 604 kr 2,9% 2020-05-06
Tele2 B 5 992 604 568 kr 6,4% 2020-05-12
Atlas Copco B 5 875 758 672 kr 2,0% 2020-04-24

Vad är direktavkastning?

Direktavkastningen är ett av olika nyckeltal som du kan använda dig av när du tar beslut om du ska investera i en aktie. För att räkna ut direktavkastningen jämför du beloppet på utdelningen med aktiekursen.

Direktavkastning = Utdelning i kr / Aktiekurs

Det är dock viktigt att tänka på att det inte bara är aktierna med högst direktavkastning som är bäst. Det finns många olika faktorer att ta hänsyn till när du köper aktier och jag anser att direktavkastning är en av dem. Det är viktigt att analysera bolagets verksamhet och undersöka fler faktorer som bland annat tillväxt, lönsamhet och skuldsättning med mera.

Vill du lära dig mer om utdelningar så har jag samlat kunskap kring hur man bygger en utdelningsportfölj här.

Hur bygger du din utdelningsportfölj? Dela dina tankar i kommentarsfältet.

/Alexander Gustafsson

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

 

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
11 Kommentarer
Äldst
Nyast Mest gillade
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer
Anonym
Anonym
2020-02-16 07:13
Saltängen borde vara med på listan! Mvh
Anonym
Anonym
Svara till  anonymous
2020-02-16 08:33
Ja det är en bra utdelare. Är ju lite av en “speciell” aktie, de där enfastighetsaktierna. Både de och preferensaktierna är goda utdelare, men finns ju inte så mycket potentiell uppsida i aktierna mer än den förhoppningsvis stabila utdelningen.
Anonym
Anonym
2020-02-16 07:52
Alexander! Kan inte du göra ett inlägg kring vilka etf:er ni har som ger utdelning?
Anonym
Anonym
Svara till  anonymous
2020-02-16 08:36
Already one step ahead 🙂 Har gjort denna för någon månad; https://blogg.nordnet.se/hitta-tyska-etfer-sa-investerar-du/ Nu är det ju tyska, finns inte så många svenska. Är egentligen bara Xact Högutdelande att tala om. USA och Kanada är ju inte längre tillgängliga.
Anonym
Anonym
2020-02-15 20:15
Hej.. mitt första inlägg ever här.. om man är helt ny o nu studerat dig en del på youtube , om man ser till dessa utdelnings aktier , vilka ska man egentligen starta med om fokuset kommer att ligga på att återinvestera utdelningen som fokus snarare än att tillsätta mer eget kapital.. dvs låta portföljen växa i sin egen takt efter en initial kapital insättning..
Anonym
Anonym
Svara till  anonymous
2020-02-15 21:08

Hej Magnus, Kul att du kommenterar och att du hittat mina klipp på youtube. 🙂 Jag skulle inte nödvändigtvis jaga de aktier som kommer högst upp i utdelningslistan iår. Av erfarenhet så är det lite skilland får år till år vilka som har högst direktavkastning. Du vill leta aktier som har en hög Utdelningstillväxt. Alltså aktier som har historiskt varit duktiga på att öka utdelningen år efter år. Dessa aktier har ofta lite lägre direktavkastning. Men om du primärt planerar att öka portföljen genom att få utdelning och återinvestera snarare än att spara undan och sätta in mer pengar så… Läs mer »

Harri
Harri
2020-02-17 11:04
Hej Alexander Skulle vara intressant att se hur stor del av vinsten som utdelningen utgör av dessa högutdelare
Gunnar Jonsson
Gunnar Jonsson
2020-02-17 13:23
Hej Alexander! Jag undrar om man kan se utdelningsandelen i aktielistan. Med vänlig hälsning Gunnar
per G
per G
2020-03-16 00:33
hur mycket kommer Swedbanks äventyr att påverka?

Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Nordnets veckobrev.
Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.









Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
close-link