Nordnetbloggen
Joakim Bornold
Sparekonom Nordnet

Aktierna med högst utdelning 2016

 Över 200 miljarder skäl att fira

Rapportperioden börjar lida mot sitt slut och bolagens besked om utdelningen har som vanligt varit ett viktigt tema inför våren.  Trenden med ökade utdelningar för storbolagen väntas fortsätta även i år. I år förväntas Large Cap-bolagen dela ut hela 228 miljarder kronor. Som ni kan se i tabellen här under så är det en ökning som väntas fortsätta enligt analytikernas förväntningar.

OMXS_Large_Cap_Total_Utdelning

*Källa: Inquiry Financial. 2014 (rapporterat), 2015 (blandat estimat och rapporterat), 2016 och 2017 (estimat). 

Låg ränta på sparkonton

Med anledning av den väldigt låga räntan (i många fall obefintlig) som råder på majoriteten av våra sparkonton så är utdelningen hårdvaluta för många investerare. Därför är det intressant att se hur direktavkastningen för de 30 mest omsatta bolagen på börsen är (OMXS30). I grafen här under kan vi se  hur direktavkastningen för OMXS30 har varierat sedan 2008 fram till idag. Vi ser att direktavkastningen för OMXS30 är på fortsatt höga nivåer. Senast det var på dessa nivåer var under 2011 och 2012. Det kan finnas flera olika förklaringar till den höga direktavkastningen. Framför allt är det de sjunkande börskurserna den senaste perioden som gjort att utdelningen relativt kursen blivit högre. Dessutom bör även bankernas stora vikt i index ha en påverkan på direktavkastningen.

OMXS30_EN_Dividend_Yield

Aktierna med högst utdelning 2016 

Här nedan har jag sammanställt listan över aktierna med högst direktavkastning för de olika börslistorna i Sverige.

Kort förklaring av datan och begrepp

X-dag innebär den dagen då aktien handlas utan rätt till utdelning.

Utdelningarna i tabellen nedan baseras på vad bolagen angivit i sitt bokslut för 2015. I de fall där bolagen ännu inte lämnat bokslut anges analytikernas förväntningar för bolagets utdelning under 2016 (Estimat från Inquiry Financial). Observera att detta är just prognoser och kan avvika från den faktiska utdelningen. Jag har inte heller tagit med bolag som återköper aktier. Direktavkastningen är beräknad för aktiekurser den 10/2. Det kan saknas något bolag på listan om Inquiry Financial inte har estimat för dem.

Sverige – Large CapDirektavkastning (%)BokslutX-dag
Ratos8,012016-02-17
Tele27,992016-05-25
TeliaSonera *7,842016-04-13
Nordea Bank7,522016-03-18
Swedbank6,782016-04-06
SEB6,612016-03-23
Millicom6,22
Tieto Corporation5,862016-03-23
Svenska Handelsbanken5,722016-03-17
Axfood5,672016-03-17
AstraZeneca PLC5,542016-02-18
Ericsson5,22016-04-14
MTG5,172016-05-25
Stora Enso4,892016-04-29
Skanska4,742016-04-07
Peab4,662016-02-16
Holmen4,522016-04-14
JM4,482016-04-22
ABB4,40
Holmen4,392016-04-14
Castellum4,112016-03-18
Industrivärden4,032016-05-10
Betsson3,98
SKF3,972016-04-01
Investor3,912016-05-11
ICA Gruppen3,902016-04-21
Volvo3,842016-04-07
Klövern3,812016-02-11
Atlas Copco *3,712016-04-27
Hennes & Mauritz3,692016-05-04
Sverige – Mid CapDirektavkastning (%)BokslutX-dag
Nobina7,12016-04-27
Mycronic6,372016-05-04
HiQ International6,242016-03-23
Diös Fastigheter5,762016-02-18
Bilia5,072016-04-11
Nolato4,992016-04-29
Mekonomen4,932016-02-17
Beijer Alma4,772016-02-17
Öresund4,592016-04-19
SECTRA4,512016-05-31
Haldex4,472016-02-11
Sverige – Small CapDirektavkastning (%)BokslutX-dag
Dedicare10,032016-04-26
Acando7,502016-04-29
Electra Gruppen6,612016-04-29
NOTE6,312016-04-20
Svedbergs i Dalstorp6,192016-04-26
Uniflex5,732016-04-27
MQ Holding5,712016-01-29
Björn Borg5,372016-02-19
Semcon5,242016-02-12
NAXS Nordic Access Buyout Fund52016-06-02

Har jag missat något bolag eller någon bonusutdelning?
Skriv gärna i kommentatorsfältet nedan.

När kommer aktieutdelningen och vem får den?

Utdelning är ett sätt för bolaget att ersätta de som investerat i företaget. Genom att ta del av utdelningen kan man få inkomster utan att sälja av aktier. Många har en dröm av att helt kunna leva på utdelningar från sina aktier utan att behöva sälja av dem. Det är på bolagets årsstämma som man fattar beslut om aktieutdelningen. Du som aktieägare har rätt till utdelningen om du äger aktien samma dag som stämman äger rum. Observera dock att det kan finnas andra regler för utländska bolag som är noterade på Stockholmsbörsen. Dagen efter stämmas handlas aktien utan rätt till utdelning och aktiekursen ska då, enligt  teorin sjunka med samma belopp som utdelningen är. På den här länken kan du hitta alla svenska bolags datum för årsstämman.

Vad är direktavkastning?

Direktavkastningen är ett av olika nyckeltal som du kan använda dig av när du tar beslut om du ska investera i en aktie. För att räkna ut direktavkastningen jämför  du beloppet på utdelningen med aktiekursen.

Direktavkastning = Utdelning i kr / Aktiekurs

Det är dock viktigt att tänka på att det inte bara är aktierna med högst direktavkastning som är bäst. Det finns många olika faktorer att ta hänsyn till när du köper aktier och jag anser att direktavkastning är en av dem. Det är viktigt att analysera bolagets verksamhet och undersöka fler faktorer som bland annat tillväxt, lönsamhet och skuldsättning  med mera.

Utdelningen har över tid en stor betydelse för den totala avkastning.  Ett talande exempel är TeliaSonera. Sedan introduktionen under sommaren på 2000-talet är det inte många som ansett att Telia varit en lovande investering. Men som vi kan se i grafen här under så har har aktien varit på plus om vi räknar med att man återinvesterat utdelningen, även om den nu gått under introduktionsnivåerna.

Telia

 

Hälsningar,

Jocke Bornold, Sparekonom på Nordnet, som du kan följa på Twitter här.

*Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

 

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

Lämna en kommentar

43 Kommentarer på "Aktierna med högst utdelning 2016"

avatar
Sortera:   Nyast | Äldst | Mest gillade
Glasnost
Gäst
Glasnost

Hallå, glöm inte NOBINA!

Olle
Gäst
Olle

Acando ger väl 1,2 i år. 7+%?

francisco
Gäst
francisco

Tele2, Castellum,ABB, Akelius, Klövern,SAS, Alm Equity,

Nordnets veckobrev

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Anmäl

Anmäl
Nordnets veckobrev
Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Håll mig uppdaterad
Nordnets veckobrev

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Håll mig uppdaterad
close-link