Nordnetbloggen

Årets IPO:er – Så har det gått

2019 har bjudit på ett gäng spännande noteringar som mottagits med både ris och ros av aktiemarknaden. Året är dessutom inte över ännu, några börsnoteringar är på ingång också. Jag kollar närmare på IPO-året i veckans blogg.

Årets börsnoteringar

AktieMarknadsplatsDatumInto KursÖppnings utvecklingFörsta dagen5 handelsdagar23 handelsdagarTills idag*
Transcendent GroupFirst North2019-10-22310%-11%-16%-26%-29%
ZignSecFirst North2019-10-215,360%7%15%51%43%
Onoterat ABNGM MTF2019-10-183,85-9%-39%-38%-31%-31%
CarbiotixSpotlight2019-10-184,4524%18%33%56%49%
Akelius D-aktieFirst North2019-10-041,8-3%-6%-2%-4%-1%
LipidorFirst North2019-09-27623%12%19%35%131%
EQTMain market2019-09-246524%38%32%35%62%
ZoomabilitySpotlight2019-08-0510-4%-9%-10%-48%-35%
Eco Wave PowerFirst North2019-07-1819-29%-16%-26%-46%-56%
HästkällarenNGM MTF2019-07-17105%4%-13%-18%-47%
QuickBitNGM MTF2019-07-113,2144%124%121%388%336%
TratonMain market2019-06-28284,7-1%-2%0%-5%-8%
InzileFirst North2019-06-279,550%5%-2%-14%51%
Selectimmune PharmaSpotlight2019-06-267,547%36%65%156%110%
K2A FastigheterMain market2019-06-20716%11%23%28%72%
MenticeFirst North2019-06-184941%38%37%41%92%
John MattsonMain market2019-06-059011%13%18%32%40%
VertiseitFirst North2019-05-2815,312%10%0%8%41%
OssDsignFirst North2019-05-2427,5-3%-16%-21%-21%-39%
Upsales TechnologyFirst North2019-04-242214%33%21%31%14%
Karnov GroupMain market2019-04-11438%3%0%0%12%
TriboronFirst North2019-04-088,857%117%99%74%-30%
TeqnionFirst North2019-04-042635%50%81%45%-15%
FrillFirst North2019-03-275-4%-8%-20%0%-28%
FerroampFirst North2019-03-2216-1%18%61%114%226%
Ascelia PharmaMain market2019-03-1325-4%-1%3%-3%-21%
InCoax NetworksFirst North2019-01-0320-8%-54%-31%-33%-69%

*22 November 2019

Ovanstående lista är de aktier jag hittat som börsnoterat sig ännu på svenska börser eller handelsplattformarna Nasdaq, First North, Spotlight och NGM.
Jag har sorterat bort enfastighetsbolag och preferensaktier. Sen är det varje år aktier som byter marknadsplats, från First North till Main market exempelvis. Dessa har också sorterats bort.

Även om inte 2019 går till historieböckerna som ett rekordår i antal börsnoteringar så har det ändå varit bra aktivitet och även starka rörelser i aktierna i samband med notering. Det tycker om något på att det är fortsatt god riskvilja i marknaden och jag tror ändå det kommer hålla i sig även om den ekonomiska utblicken ser aningen dyster ut.

Mest rörelse har det varit i kryptovaluta företaget QuickBit vilket blev en ordentlig snackis under sommaren. Aktien inledde handeln extremt starkt med en uppgång på 144%, en måndag senare så hade aktien stigit 388% från teckningskursen.

2019 har dessutom bjudit på några riktigt stora noteringar i form av EQT senast som också har utvecklats starkt sedan starten. I somras fick vi se en comeback av Scania genom aktien Traton.

Börsmönster i IPOer

Börsnoteringar är sällan utan spekulation. När det är högt tryck på teckningssedlarna och många vill vara med ifrån start så medför det naturligt att fler spekulerar i aktien på kort sikt. Ett ganska tydligt mönster går att utläsa av dessa fyra aktier som gjort börsnotering i år. Dessa fyra har haft den starkaste utvecklingen fram tills idag och i alla fallen har de första två månaderna haft en kraftig positiv rörelse, följt av någon månad med nedgång och stabilisering.

Nu är detta aktier som har gått väldigt positivt, bilden kan mycket väl se motsatt ut för aktierna som istället har ganska negativ inledning på börsen. Poängen som är värd att ha med sig är att börsnoteringar på kort sikt kan vara ganska fyllda av spekulation. Det går givetvis att tjäna pengar på att hänga med i den spekulationsvågen, men det går också att förlora pengar. Var väl införstådd med risken är det budskap jag vill skicka med. Men ibland hittar man bolag med en väldigt spännande affärsmodell som kan vara med och förändra sin bransch.

Det finns ett gäng börsnoteringar kvar innan kalenderåret stänger. Vi har under förra veckan uppdaterat hemsidan så börsnoteringarna som är på gång hittar ni här.

Hur har IPO-året 2019 varit för dig? Har du fortsatt högt intresse för börsnoteringar eller har du varit med försiktig? Dela gärna dina tankar och frågor kring börsnoteringar i kommentarsfältet nedan.

/Alexander Gustafsson

Alexander Gustafsson
Investeringscoach på Nordnet

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

 

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Lämna en kommentar

avatar

Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Nordnets veckobrev.
Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.









Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
close-link