Nordnetbloggen
Alexander Gustafsson
Investeringscoach på Nordnet

Överavkastning i aktier som gör Avknoppning

En avknoppning (engelska; Spin-off) är enkelt förklarat när ett bolag knoppas av från ett annat. Det var blivit en populär trend bland många storbolag att göra en eller fler avknoppningar av olika verksamhetsben.

Motivering bakom Avknoppning

En anledning som ofta ligger bakom är att frigöra värden i bolaget. En del affärsområden är så utvecklade att de kan stå på egna ben och aktiemarknaden kan värderar bolaget i sin ensamhet. Ibland kan det löna både i innovationskraft och möjlighet att skaffa nya kunder genom att vara ett självständigt bolag.

Avknoppning ger överavkastning

I tabellen nedan så ser du Moderbolag och de Avknoppade bolagen senaste 10 åren på Stockholmsbörsen. Detta är avknoppningar där Lex ASEA är tillämpligt. Det är emellanåt vanligt bland Investmentbolag delar ut vissa av deras intressebolag till aktieägarna. Här är det inte medräknat denna typen av utdelningar.

Tabellen visar Moderbolaget, samt Avknoppningen och hur stor % av Moderbolaget som knoppades av. Datum då Avknoppningen började handlas.

ModerbolagAvknoppning% av ModerbolagDatum
AutolivVeoneerEj fastställt ännu2018-07-02
Atlas CopcoEpirocEj fastställt ännu2018-06-18
GetingeArjo17,0%2017-12-12
Bergman & BevingMomentum Group33,0%2017-06-21
SCAEssity79,5%2017-06-15
Lundin PetroleumInternational Petroleum Corp.7,5%2017-04-27
DistIT*Alcadon Group30,0%2016-09-14
NGEx Resources Inc.Filo Mining Corp.13,0%2016-09-06
NCCBonava35,0%2016-06-09
BioGaiaInfant Bacterial Therapeutics0,9%2016-03-29
AddtechAddLife16,0%2016-03-16
Kindred*Kambi Group Plc6,5%2014-06-02
XANO IndustriAGES Industri49,0%2014-05-16
VitrolifeXvivo Perfusion23,0%2012-10-08
HaldexConcentric39,0%2011-06-16
PooliaDedicare16,0%2011-05-04
I.A.R. Systems Group*DistIT*45,0%2011-04-19
Modern Times GroupQliro*4,0%2010-12-15
Lundin PetroleumEnQuest21,0%2010-04-06

Denna tabell visar hur de Avknoppade aktierna har utvecklat sig En börsmånad (23 börsdagar efter), Ett börshalvår (128 börsdagar efter), Två börsår (510 börsdagar efter). Högst upp ser du den genomsnittliga avkastningen för varje tidsperiod.

AvknoppningBörsmånadBörshalvårTvå BörsårOMXS30GI
två börsår
Genomsnittlig avkastning:5%23%70%15%
Veoneer13%
Epiroc0%
Arjo1%21%
Momentum Group15%40%64%2%
Essity-4%0%-7%3%
International Petroleum Corp.-6%12%65%4%
Alcadon Group2%52%113%23%
Filo Mining Corp.29%95%93%21%
Bonava0%19%4%28%
Infant Bacterial Therapeutics-42%-8%100%26%
AddLife7%35%70%23%
Kambi Group Plc0%110%291%2%
AGES Industri2%-18%-14%7%
Xvivo Perfusion28%3%141%42%
Concentric8%5%86%23%
Dedicare69%36%82%9%
DistIT*-13%-30%-1%15%
Qliro*-8%9%14%0%
EnQuest0%11%25%14%

Denna tabell visar samma avkastningsberäkning fast för Moderbolagen.

ModerbolagBörsmånadBörshalvårTvå börsårOMXS30GI
två börsår
Genomsnittlig avkastning:-2%1%47%15%
Autoliv-2%
Atlas Copco-6%
Getinge-6%-31%
Bergman & Beving-23%-39%-33%2%
SCA1%26%42%3%
Lundin Petroleum1%9%69%4%
DistIT AB10%22%-21%23%
NGEx Resources Inc.5%18%-8%21%
NCC-1%8%-20%28%
BioGaia-8%13%70%26%
Addtech3%26%68%23%
Kindred*3%40%139%2%
XANO Industri4%-21%35%7%
Vitrolife1%19%208%42%
Haldex5%-23%48%23%
Poolia-9%-50%-60%9%
I.A.R. Systems Group*9%5%94%15%
Modern Times Group1%-12%-56%0%
Lundin Petroleum-24%7%184%14%

*Dessa aktier har gjort namnbyte, detta är deras nuvarande namn. Sök hos skatteverket för att läsa mer om namnbytet.

Analys av resultatet

I genomsnitt så har de avknoppade bolaget stigit med 5% på en månad. Dessutom landat på 70% efter två börsår. Det är minst sagt gott resultat och ett tecken på att de lyckats frigöra värden. Även moderbolagen har presterat väl efter avknoppning, initialt ett kursfall men efter två börsår upp 47%.

I tabellen som visar avknoppning så ser du också OMXS30GI under samma tidsperiod. Det är inklusive utdelning i det indexet. Det är några få avknoppningar som faktiskt underpresterat mot börsens index, men de flesta har klart överpresterat. I genomsnitt har indexet stigit 15% under två efterföljande börsår.

Både Moderbolagen och Avknoppningarna har slagit börsen under de efterföljande två börsåren. Det är definitivt något vi kan ta med oss som investerare! Avknoppningar har bevisligen lyckats med överavkastning.

Framtiden kommer förhoppningsvis bjuda på fler avknoppningar för oss investerare. Hur investerar du när det kommer till avknoppningar? Behåller du när du får nya aktier eller säljer du av direkt? Letar du efter bolag som potentiellt kan komma att göra avknoppningar i framtiden? Dela gärna dina tankar i kommentarsfältet nedan.

/Alexander Gustafsson

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

 

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

1
Lämna en kommentar

avatar
Nyast Äldst Mest gillade
Stian
Gäst
Stian

Mycket bra sammanställning och statistik! Tack! Moderbolagen verkar ha ganska svag performance efter uppdelningen, men det kanske inte är så konstigt. Flera av bolagen har ju gått väldigt bra månaderna efter annonsering fram tills dess att uppdelningen verkställs. Det vore intressant se en ”6 månader före” analys på moderbolagen jmf börsen som helhet. Hypotesen blir att det är outperformance fram till uppdelningen (även om det är svagt därefter).

Nordnets veckobrev

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Anmäl

Anmäl
Nordnets veckobrev
Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
Nordnets veckobrev

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
close-link