Nordnetbloggen

Här är bolagen som fått kraftigt ändrade vinstprognoser

I nästa vecka startar rapportperioden med Avanza, Sandvik och Essity först ut. Hur har analytikernas resultatförväntningar på bolagen förändrats sedan förra kvartalet? Finwire har med Factsets databas gjort en genomgång av bolag som sticker ut.

Bland storbolagen som fått ganska kraftigt höjda estimat finns Evolution Gaming och Skanska, medan bolag som Electrolux, Nokia och Stora Enso ligger högt upp i andra vågskålen.

Catena Media har tappat mest

Aktier som har tappat mest sedan förra rapporten är Catena Media med en nedgång på 33 procent. Stort säljtryck har det också varit i Netent och Nokia som vardera tappat 23 procent. Här har det handlat om en kursnedgång som är betydligt större än vad estimaten procentuellt har fallit med; 4 och 4 respektive 14 procent.

Störst köptryck i MTG

På motsatt sätt har det varit ett rejält köptryck i MTG vars aktie rusat 57 procent, följt av Evolution Gaming med 47 procent och Inwido som ökat 42 procent. För MTG finns inget konsensus-estimat medan Evolution Gamings estimat ökat 9 procent och Invido backat 2 procent.

Mest nedskruvade förväntningar i Electrolux

Utgår vi istället från hur estimaten förändats så framgår det att mest nedskruvande vinstförväntningar finns på Electrolux med en nedrevidering på 44 procent, följt av StoraEnso med 35 procent och LeoVegas med 31 procent. I samtliga dessa fall har också kurserna också gått ner men inte alls så mycket som förväntningarna backat. Electrolux är ned 6 procent sedan förra rapporten, medan Stora Enso har fallit 4 procent och Leovegas med 8 procent.

Höga vinstförväntningar på Academedia

Högst uppskruvade förväntningar jämfört med hur det såg ut för ett kvartal sedan har analytikerkåren på Academedia, Sandvik och LundinMining. Här väntas vinsterna stiga med 20 samt 19 respektive 15 procent. I två av fallen har kursen inte hängt med upp i samma utsträckning: Academedia har ökat 14 procent och Sandvik med 15 procent. För Lundin Minings del har det handlat om en bättre kursutveckling; upp 17 procent, än den samlade vinstförväntningen.

I ett bolag ligger vinstförväntningarna fast; Elekta med plus minus noll. Aktien har backat 11 procent på ett kvartal.

En aktie vars kurs varit oförändrad är Dustin. Här har vinstförväntningarna skruvats ner 15 procent sedan förra kvartalet.

Fotnot: Observera att det sannolikt kommer uppdaterade estimat från analytikerna närmare inpå kommande rapportsläpp.

BolagResultatparameterNuvarande konsensusFörändring Q4-estimatAntal estimatSenaste rapportNästa rapportKursutv sedan förra rapporten
Bank och finans
AvanzaRörelseres f kreditförluster1381,4%32019-10-172020-01-2136,6%
HandelsbankenRörelseres f kreditförluster5544-1,3%62019-10-232020-02-05-0,4%
NordeaRörelseres f kreditförluster9813,7%82019-10-242020-02-066,9%
SEBRörelseres f kreditförluster6677-0,6%62019-10-232020-01-29-7,2%
SwedbankRörelseres f kreditförluster5859-5,9%72019-10-232020-01-28-8,3%
Betting
BetssonRörelseresultat, justerat230-4,0%52019-10-242020-02-13-14,1%
Evolution GamingRörelseresultat, justerat449,4%52019-10-242020-02-1146,8%
KambiRörelseresultat, justerat5-0,1%42019-10-252020-02-120,3%
LeovegasRörelseresultat, justerat6-30,7%32019-11-072020-02-14-8,0%
NetentRörelseresultat, justerat182-3,7%42019-10-242020-02-12-23,2%
Bygg
Assa AbloyRörelseresultat, justerat41260,2%102019-10-182020-02-062,9%
Beijer AlmaRörelseresultat, justerat143-8,1%22019-10-242020-02-1419,2%
BonavaRörelseresultat, justerat666-22,9%52019-10-232020-01-23-10,3%
JMRörelseresultat, justerat519-0,5%52019-10-242020-01-3112,0%
LindabRörelseresultat, justerat2287,0%32019-10-242020-02-0615,2%
NCCRörelseresultat, justerat643-0,2%52019-10-282020-01-30-0,9%
PeabRörelseresultat, justerat800-0,2%52019-10-242020-02-068,7%
SkanskaRörelseresultat, justerat22988,3%62019-11-072020-02-0710,5%
SwecoRörelseresultat, justerat5384,5%42019-10-252020-02-1227,8%
Finansiella tjänster
IntrumRörelseresultat, justerat1335-8,8%32019-10-232020-01-296,3%
Fordon och komponenter
AutolivRörelseresultat, justerat232-3,1%192019-10-252020-01-28-3,5%
MekonomenRörelseresultat, justerat1874,1%32019-11-082020-02-073,4%
VolvoRörelseresultat, justerat8534-5,6%142019-10-182020-01-3011,2%
VeoneerRörelseresultat, justerat-106202019-10-232020-02-05-16,7%
Gaming
ParadoxRörelseresultat, justerat156-9,9%32019-11-122020-02-1830,4%
Hälsovård
ArjoRörelseresultat, justerat264-2,9%42019-10-222020-02-0315,6%
Astra ZenecaRörelseresultat, justerat17113,1%82019-10-242020-02-1412,5%
AttendoRörelseresultat, justerat84-0,8%52019-10-242020-02-1324,5%
ElektaRörelseresultat, justerat4660,0%82019-11-282020-02-20-10,7%
GetingeRörelseresultat, justerat1368-4,0%72019-10-182020-01-3033,7%
HumanaRörelseresultat, justerat1143,9%42019-11-082020-02-137,4%
RecipharmRörelseresultat, justerat225-1,1%52019-11-072020-02-20-2,0%
SobiRörelseresultat, justerat15692,0%72019-10-312020-02-13-1,8%
Industrivaror och -tjänster
ABBRörelseresultat, justerat398-6,9%112019-10-232020-02-0520,1%
AcademediaRörelseresultat, justerat18220,4%52019-10-232020-01-3114,0%
AddtechRörelseresultat, justerat2384,3%52019-10-242020-02-0522,4%
Alfa LavalRörelseresultat, justerat18903,0%72019-10-242020-02-0416,7%
AlimakRörelseresultat, justerat150-9,7%42019-10-232020-02-214,0%
Atlas CopcoRörelseresultat, justerat60574,5%122019-10-212020-01-2825,3%
BravidaRörelseresultat, justerat443-8,7%42019-11-062020-02-13-2,7%
CoorRörelseresultat, justerat1141,6%42019-11-072020-02-127,9%
EpirocRörelseresultat, justerat2291-2,8%102019-10-252020-01-314,5%
GrängesRörelseresultat, justerat160-28,5%42019-10-242020-01-30-2,1%
IndutradeRörelseresultat, justerat559-9,8%52019-10-252020-02-0525,8%
InwidoRörelseresultat, justerat203-1,8%32019-10-232020-02-0542,4%
LagercrantzRörelseresultat, justerat136-4,9%52019-10-232020-01-2921,8%
LifcoRörelseresultat, justerat6421,3%42019-10-232020-01-3124,4%
LoomisRörelseresultat, justerat652-4,1%52019-11-012020-02-050,4%
NolatoRörelseresultat, justerat242-2,0%32019-10-232020-02-1010,3%
SaabRörelseresultat, justerat1326-8,9%32019-10-222020-02-0724,6%
SandvikRörelseresultat, justerat527418,9%52019-10-182020-01-2114,5%
SecuritasEbita1627-0,7%42019-11-062020-02-064,0%
SKFRörelseresultat, justerat20192,4%112019-10-222020-02-043,0%
TrelleborgRörelseresultat, justerat929-7,4%72019-10-242020-02-1214,4%
ÅF PöyryRörelseresultat, justerat426-11,1%42019-10-292020-02-0518,1%
IT
EricssonRörelseresultat, justerat75194,2%162019-10-172020-01-24-1,9%
DoroRörelseresultat, justerat42-3,9%32019-10-252020-02-1328,1%
HexagonRörelseresultat, justerat2760,1%72019-10-302020-02-059,8%
HiqRörelseresultat, justerat66-3,2%42019-10-242020-02-043,2%
NokiaRörelseresultat, justerat1122-14,2%182019-10-242020-02-06-23,2%
TietoRörelseresultat, justerat6010,4%82019-10-242020-02-0614,8%
Kemisk industri
HexpolRörelseresultat, justerat5732,0%52019-10-242020-01-309,3%
Konsumtionsvaror
Clas OhlsonRörelseresultat, justerat4144,0%32019-12-042020-03-1114,5%
DometicRörelseresultat, justerat370-18,1%72019-10-242020-01-317,2%
DustinRörelseresultat, justerat135-14,8%42019-10-092020-01-150,0%
EssityRörelseresultat, justerat47014,4%102019-10-252020-01-229,4%
H&MRörelseresultat, justerat4738-1,0%142019-10-032020-01-30-0,3%
Swedish MatchRörelseresultat, justerat14343,9%62019-10-252020-02-1224,1%
ThuleRörelseresultat, justerat65-12,0%52019-10-252020-02-1216,6%
Mat och dryck
AAKRörelseresultat, justerat560-0,9%62019-10-242020-01-301,5%
AxfoodRörelseresultat, justerat5001,0%52019-10-242020-02-06-0,7%
CloettaRörelseresultat, justerat202-2,4%32019-10-252020-01-296,9%
ICARörelseresultat, justerat14388,9%42019-10-242020-02-06-4,9%
Scandi StandardRörelseresultat, justerat103-12,1%42019-11-062020-02-076,9%
Media
Catena MediaRörelseresultat, justerat9-3,7%32019-11-182020-02-20-33,2%
MTGRörelseresultat, justerat-352019-10-292020-02-0656,9%
Olja och gas
Lundin PetroleumEbitda60412,2%82019-10-312020-01-31-1,0%
Råvaror
BolidenRörelseresultat, justerat19950,7%72019-10-242020-02-13-0,5%
Lundin MiningNettoresultat, justerat6314,8%32019-10-242020-02-1917,0%
Skog
Billerud KorsnäsRörelseresultat, justerat197-23,2%72019-10-242020-01-290,1%
HolmenRörelseresultat, justerat5943,5%52019-10-182020-01-3016,8%
SCARörelseresultat, justerat626-9,6%82019-11-052020-01-30-8,9%
Stora EnsoRörelseresultat, justerat142-34,5%122019-10-292020-01-30-4,1%
Stål
SSABRörelseresultat, justerat-47472019-10-232020-02-0714,8%
Sällanköp
NobiaRörelseresultat, justerat261-3,1%42019-10-232020-02-0422,6%
NibeRörelseresultat, justerat974-1,6%72019-11-152020-02-1329,3%
HusqvarnaRörelseresultat, justerat-28072019-10-222020-02-040,2%
ElectroluxRörelseresultat, justerat1156-43,9%102019-10-252020-01-31-6,3%
Teleoperatörer
MillicomEbitda665-1,2%72019-10-242020-02-24-8,0%
Tele2Ebitda24712,0%92019-10-172020-02-032,4%
TeliaEbitda7754-0,7%102019-10-172020-01-29-10,7%
Källa: Factset

Rikard Jansson

Finwire
Nyhetsbyrå

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

 

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Lämna en kommentar

avatar

Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Nordnets veckobrev.
Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.









Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
close-link