Nordnetbloggen

Dags för rapportuppdatering

Sommaren betyder andra kvartalets rapporter från de börsnoterade bolagen. Denna sommar kan det vara extra intressant att hänga med i rapportsäsongen från hängmattan då vi nu kommer få se hur bolagen presterar i en nedstängd värld. Här kommer analytikernas estimat inför Q2 och för helåret 2020 samt 2021.

Gör dig redo för Q2

Nästa rapportVinst per aktie Estimat, Q2 2020Förändring Estimat senaste 90 dagar
ABB*2020-07-2210,1214%
Alfa Laval2020-07-212,5-22%
Assa Abloy2020-07-171,9-27%
AstraZeneca*2020-07-3010,66%
Atlas Copco2020-07-162,9-14%
Autoliv*2020-07-178,5-42%
Boliden2020-07-224,1-28%
Electrolux2020-07-170,8-80%
Ericsson2020-07-171,53%
Essity2020-07-204,0-5%
Getinge2020-07-162,145%
Handelsbanken2020-07-151,7-12%
Hennes & Mauritz2020-06-260,2-90%
Hexagon*2020-07-244,5-19%
Nordea*2020-07-171,6-2%
Sandvik2020-07-161,4-38%
SCA2020-07-210,9-20%
SEB2020-07-152,1-2%
Securitas2020-07-292,0-26%
Skanska2020-07-232,2-38%
SKF2020-07-211,8-39%
SSAB2020-07-21-0,3-145%
Swedbank2020-07-173,8-3%
Swedish Match2020-07-178,21%
Tele22020-07-151,4-37%
Telia2020-07-170,5-19%
Volvo2020-07-171,1-53%
*Konverterat till SEK. Hela listan är SEK
Källa: Refinitiv

Listan ovan är analytikernas tro om vad vinsten landar på för Q2. Den kan vara intressant att ha med sig inför rapporten.

Kolumnen längst ut till höger är hur analytikerna har förändrat sitt estimat senaste 90 dagarna. Väldigt många analytiker har dragit ner vinsten kraftigt under tiden som detta kvartal har utvecklats.

Förväntan i marknaden är ju att vinsten ska bli ganska dålig för Q2 men också för helåret. Vad analytikerna tror om helåret och nästa år ser du i tabellen nedan.

Estimat, Helår 2020 & 2021

Vinst per aktie FY2020Vinst per aktie FY2021Förändring senaste 90d FY2020Förändring senaste 90d FY2021
ABB*6,59,9-35%-19%
Alfa Laval9,711,0-11%1%
Assa Abloy7,09,5-18%-4%
AstraZeneca*36,946,7-1%10%
Atlas Copco11,914,2-5%1%
Autoliv*18,054,9-65%-17%
Boliden16,020,6-14%-6%
Electrolux2,912,6-62%-10%
Ericsson4,65,9-3%2%
Essity16,717,12%-2%
Getinge10,310,227%10%
Handelsbanken7,08,1-8%-1%
Hennes & Mauritz0,46,6-93%-18%
Hexagon*19,323,4-11%-2%
Nordea*5,26,6-9%-2%
Sandvik7,09,4-16%-5%
SCA3,24,6-12%-6%
SEB6,78,7-14%1%
Securitas8,210,3-13%-1%
Skanska14,413,9-5%-11%
SKF8,712,70%7%
SSAB-0,91,6-204%-26%
Swedbank11,114,6-22%-8%
Swedish Match29,733,70%2%
Tele25,56,2-6%-8%
Telia1,82,2-21%-13%
Volvo5,210,3-43%-9%
*Konverterat till SEK. Hela listan är SEK
Källa: Refinitiv

Tabellen visar vad analytikerna tror om helåret 2020 och helåret 2021. De två kolumnerna ut till höger visar hur analytikerna har förändrat vinstestimatet under senaste 90 dagarna.

Inte helt förvånande så drar analytikerna ner tron om vinsten för helåret 2020. I vissa fall är det kraftig förändring i vinsten, så som SSAB eller HM.

Det som kanske förvånar en del är att 2021 inte ser galet positivt ut. Marknaden förväntar sig en ganska kraftig återhämtning under nästa år, men analytikerna verkar ha en mer återhållsam syn. Det är ju många bolag som har fått sänkt vinstestimat för 2021.

Det är förvisso svårt att göra en prognos som sträcker sig så långt bort som slutet på nästa år, så man får ju ta vinstestimaten med en nypa salt. Det intressanta är ju att ha med sig vad analytikerna tror, för det spiller ofta över på investerarna. Sen bör man alltid försöka bygga sig en egen uppfattning, då kan du se om din tror är mer eller mindre optimistisk än analytikerna.

ABB

Grafen ovan visar aktiekursen på vänster skala. På höger skala ser du vinst per aktie, den ljusblå linjen är helåret 2020 och mörkblå är helåret 2021. Du kan se hur analytikerna har förändrat sitt vinstestimat successivt efter coronakraschen.

Det intressanta att leta efter är om den mörkblå börjar stiga, det betyder ju att analytikerna vrider upp vinstestimatet för nästa år. I ABB så börjar analytikerna få lite mer optimistisk syn igen på vinsten, men det är fortsatt sämre än vad man trodde i början av året.

Autoliv

Electrolux

H&M

SSAB

Volvo

Getinge

Essity

Swedish Match

Graferna ovan visar några av bolagen i listan. De är de som har fått störst förändring både sänkt vinstestimat och där analytikerna har höjt vinstestimatet.

Generellt så ser ju analytikerna att nästa år blir bättre, men det är många bolag där det inte riktigt når upp till vad man trodde innan krisen. I några fall, både Essity och Getinge så tror analytikerna att nästa år bli något sämre än detta år.

Som sagt, detta är vad analytikerna tror om vinsten. De är ju människor och kan absolut ha fel. Det intressanta är att ha med sig vad analytikerna och marknaden tror, för att sen jämföra med sin egna syn på vad som händer med vinsten framöver.

/Alexander Gustafsson

Alexander Gustafsson
Alexander Gustafsson
Investeringscoach på Nordnet

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

 

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
0 Kommentarer
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer

Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Nordnets veckobrev.
Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.









Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
close-link