Nordnetbloggen

”SSAB har störst potential”

SSAB, Swedbank och ABB har störst potential på börsen bland OMXS30-bolagen på ett års sikt. Det visar Finwires genomgång av konsensus-data från Bloomberg, när rapportsäsongen för det fjärde kvartalet är över.

Sämst utveckling under samma tidsperiod väntas Getinge, H&M och SKF ha enligt samma analytikerkollektiv.

Stockholmsbörsens storbolagsindex har hittills i år stigit 11,0 procent. De aktier som gått bäst hittills i år och slagit index med råge är Getinge, Boliden och Swedish Match.

Analytikerna tror alltså inte att Getinges uppgång är hållbar på ett års sikt. Även Boliden väntas gå ned medan Swedish Match har mer att ge. H&M och SKF:s aktieägare bör med de två månadernas uppgång alltså fundera på att sälja aktierna, enligt analytikerna, om man har ett år som investeringshorisont.

Aktier som fallit och inte orkat hänga med i uppgången under årets två första månader är Swedbank och Telia. Här tror dock analytikerna på en revansch, även om den väntas bli blygsam för Telias del.

Det kan vara värt att notera att SSAB som väntas få störst uppgång av analytikerna har den mesta av uppgången framför sig, trots en stark start på året. Detta gäller även ABB.

Den aktie som haft en mest likartad utveckling som OMXS30 är Ericsson. Aktien väntas tappa det kommande året.

BolagSenast betalt*Riktkurs konsensusUtveckling hittills i årPotential 1 år
SSAB A34,945,0714,70%29,13%
Swedbank173,3215,32−12,30%24,25%
ABB178,35210,194,50%17,85%
Nordea8193,588,60%15,53%
Kinnevik B235,4266,255,50%13,11%
Volvo B135,7153,6717,00%13,24%
SEB A93,66103,338,80%10,32%
Investor B411,3457,119,50%11,14%
Electrolux B240,5267,8028,50%11,35%
Alfa Laval196,65217,713,70%10,71%
Swedish Match449,7490,0029,10%8,96%
Autoliv742,8815,0017,90%9,72%
SCA B84,5289,5823,00%5,99%
Hexagon476,9505,0617,20%5,91%
AstraZeneca780,9809,5315,90%3,67%
Tele2 B123,45126,249,10%2,26%
Telia40,6141,16−3,30%1,36%
Essity B259,1262,8919,00%1,46%
Skanska B166,15167,0017,80%0,51%
Handelsbanken A104,65104,856,50%0,19%
Sandvik150,65150,5419,30%−0,07%
Securitas B145,9145,332,60%−0,39%
Boliden249,15245,4629,80%−1,48%
Ericsson B86,183,1110,50%−3,47%
Assa Abloy193185,1022,00%−4,10%
Atlas Copco A242,95238,1415,50%−1,98%
SKF B153,7146,4514,30%−4,71%
H&M134,48124,706,70%−7,28%
Getinge B106,996,8834,00%−9,38%

*)Avstämningen gjordes vid 10.30-tiden torsdag 7 mars.

Finwire
Nyhetsbyrå

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

 

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Lämna en kommentar

avatar

Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Nordnets veckobrev.
Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.









Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
close-link