Nordnetbloggen
Günther Mårder
VD Företagarna

Aktierna med högst utdelning

Nytt utdelningsrekord 2014

Nytt utdelningsrekord väntar till våren då börsbolagen väntas skifta ut närmare 190 miljarder kronor till sina aktieägare. Utdelningssäsongen varar från mars till maj och redan nu tänkte jag bjuda på de utdelningsprognoser som finns för de största bolagen i Sverige. Vilka är aktierna med högst utdelning 2014?

Styrelser med självaktning

Svenska börsbolag har fortfarande en kvar bit till vinstrekordet från tiden före finanskrisen men utdelningarna är redan nu högre än det var då.
En förklaring finner vi i styrelserummen. Styrelserna hyser nämligen en rädsla för konsekvenserna av en sänkt utdelning, även om resultatet har sjunkit. Detta leder till att många bolag med svagt sjunkande vinst bibehåller fjolårets utdelningsnivå medan styrelsen för bolag vars vinst har stigit gärna signalerar detta mot marknaden genom en höjning. Sammantaget skapar detta förutsättningarna för ett utdelningsrekord även om vi inte har rekordresultat.

Brist på investeringar?

En annan förklaring till att styrelsen väljer att föreslå en högre utdelningsandel kan vara att de just nu inte ser några alternativa investeringsmöjligheter. Det kan vara brist på investeringar som lever upp till avkastningskravet eller svårigheter i att finna logiska förvärvsobjekt till rimliga priser. För oss aktieägare så värmer högre utdelningar, i vart fall kortsiktigt. Ett problem uppstår över tid om företagen underinvesterar och därmed underminerar skapandet av framtida projekt som kan generera bra kassaflöden.

Vem får utdelningen?

För svenska aktiebolag bestäms utdelningarna under bolagens årsstämma och för att ha rätt till utdelning måste du vara ägare av aktien innan börsen stängs på årsstämmodagen. För utländska bolag, noterade på Stockholmsbörsen, kan andra regler gälla.  Dagen efter stämman handlas aktien utan utdelning, varför aktiekursen därmed skall korrigeras med motsvarande värde. Utdelningen kommer sedan först på kontot ca fem dagar senare. Här hittar du vår handelskalender, där du ser datum för kommande bolagsstämmor och utdelningar.

Inga gratispengar vid utdelningen

Missar du att köpa aktien precis innan årsstämman behöver du dock inte vara orolig. Kupongspekulation – att köpa en aktie inför årsstämman och sedan sälja för att tjäna in utdelningen – kan låta som en bra idé men fungerar inte i teorin. Det beror på att bolagets förväntade utdelning alltid kommer vara inräknad i priset för aktien. När börsen öppnar efter bolagsstämman och aktien handlas utan rätten till utdelning kommer priset sjunka med samma summa som utdelningen. Att köpa en aktie innan årsstämman för att sedan sälja när man fått utdelning lönar sig därför inte, rent teoretiskt.

Enkelt knep för utdelningsprognos

Många bolag kommunicerar en utdelningspolicy. Policyn brukar vara ett procentuellt intervall av vinsten som tjänar som riktmärke för hur mycket av vinsterna som skiftas ut till aktieägarna. Om man vill göra långsiktiga prognoser över utdelningspotential är det värdefullt att förhålla sig till dessa intervall. Men under enskilda år kan avvikelserna vara stora till följd av att resultaten ofta svänger kraftigt från ett år till ett annat.

Här är bolagen med högst förväntad direktavkastning 2014

Nedan har jag sammanställt listan över bolagen med högst förväntad direktavkastning. Denna lista kan komma att förändras dramatiskt när styrelsens förslag till utdelning tillkännages i samband med att de presenterar sina bokslut.

Tieto10,68%
Oriflame Cosmetics SDB7,64%
TeliaSonera6,13%
Tele2 B5,89%
Swedbank A5,77%
NCC B4,82%
Skanska B4,76%
Nordea Bank4,61%
AstraZeneca4,32%
Securitas B4,29%

*Förväntade utdelningar baseras på SME Direkts konsensusprognoser per 21 januari (alltså säljsideanalytikers genomsnittliga antaganden för respektive bolag).

Listan över storbolagens förväntade utdelningar

BolagUtdeln*StämmodatumDirektavk*
AarhusKarlshamn5,87201405081,45%
ABB5,02201404302,89%
Alfa Laval3,72201404282,27%
Assa Abloy B5,57201405071,63%
AstraZeneca18,24201404244,32%
Atlas Copco A5,78201404293,19%
Atlas Copco B5,78201404293,42%
Atrium Ljungberg B20140407
Autoliv SDB13,04201405062,23%
Axfood13,14201403123,95%
Axis6,26201404282,83%
BillerudKorsnäs2,24201405062,65%
Boliden1,72201405061,64%
Castellum B20140320
Electrolux A6,47201403273,70%
Electrolux B6,47201403273,97%
Elekta B2,13201408282,16%
EnQuest PLC
Ericsson A2,91201404113,91%
Ericsson B2,91201404113,72%
Fabege20140321
Getinge B4,21201403201,91%
H&M B9,45201404293,21%
Handelsbanken A11,58201403263,56%
Handelsbanken B20140326
Hexagon B2,69201405091,22%
Hexpol B20140507
Holmen A9,36201404083,87%
Holmen B9,36201404083,88%
Hufvudstaden A20140320
Hufvudstaden C20140320
Husqvarna A1,5201404103,73%
Husqvarna B1,5201404103,72%
ICA Gruppen6,85201404093,34%
Industrivärden A20140506
Industrivärden C20140506
Intrum Justitia5,82201404233,11%
Investor A20140506
Investor B20140506
JM7,08201404243,88%
Kinnevik A20140512
Kinnevik B20140512
Latour B20140508
Lundberg B20140409
Lundin Mining
Lundin Petroleum20140515
Meda A2,29201405072,88%
Melker Schörling20140522
Millicom18,182,68%
MTG A10,37201405133,19%
MTG B10,37201405133,20%
NCC A10,75201404024,82%
NCC B10,75201404024,82%
Nibe Industrier B2,32201405151,46%
Nordea Bank4,19201403204,61%
Oriflame Cosmetics SDB14,83201405197,64%
Peab B1,74201405133,97%
Ratos A20140327
Ratos B20140327
SAAB B4,55201404082,53%
Sandvik3,5201405133,76%
SCA A4,78201404102,41%
SCA B4,78201404102,42%
Scania A4,79201405073,73%
Scania B4,79201405073,68%
SEB A3,44201403253,94%
SEB C3,44201403254,02%
Securitas B3,1201405054,29%
Skanska B6,29201404034,76%
SKF A5,5201403283,08%
SKF B5,5201403283,08%
SSAB A0,87201404091,76%
SSAB B0,87201404092,09%
Stora Enso A2,63201404233,98%
Stora Enso R2,63201404233,95%
Swedbank A10,39201403195,77%
Swedish Match7,41201405073,80%
Swedish Orphan Biovitrum20140508
Tele2 A4,43201405124,92%
Tele2 B4,43201405125,89%
TeliaSonera3,24201404026,13%
Tieto15,942014032010,68%
Trelleborg B3,24201404232,42%
Wallenstam B20140429
Volvo A2,79201404023,10%
Volvo B2,79201404023,10%

Anledningen till att vissa bolag saknar utdelningsprognos betyder inte nödvändigtvis att de inte kommer att ge utdelning. Det kan bero på att de inte finns några prognoser från SME Direkt eller att det är rent tillgångsvärderade bolag såsom investmentbolag och fastighetsbolag.

Utdelningshälsningar

Günther Mårder – som du kan följa på Twitter här.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

Lämna en kommentar

13 Kommentarer på "Aktierna med högst utdelning"

avatar
Sortera:   Nyast | Äldst | Mest gillade
Maggie
Gäst
Maggie

Denna lista har jag verkligen väntat på!

John Hansen
Gäst
John Hansen

Nu är Facebook-gruppen ”Aktier:s” nya hemsida http://www.Stocktalks.se klar, öppen för alla att skapa ett konto. En hemsida där alla kan samtala om investeringar oavsett tidigare kunskaper om investeringar. Varmt välkommen att samtal med över 4000 av våra medlemmar.

Nicklas
Gäst
Nicklas

Vad grundar du din prognos på tele2s utdelning på 4,43 ifrån? Har inte hittat nån info om det på annat håll

Lennart Kultti
Gäst
Lennart Kultti

Hej Gunther. Vad är Din uppfattning om GAV-ränta.Den matten är intressant för långsiktiga sparare/investerare. Vilken GAV-ränta har ex Stefan Persson?

EMK
Gäst
EMK

Hej Günther, vore det inte logiskt att endast investera i högavkastande aktier om det stämmer som skrev i ett tidigare blogginlägg att ”Avkastning på aktier = Riskfri ränta + Riskpremie. En rimlig avkastning på aktier är alltså 5-7%!”? Tieto, Oriflame, Telia,Tele2 och Swedbank ger ju alla en utdelning i den nivån, därtill är det väl rimligt att anta att aktierna tillsammans ger en positiv avkastning över tiden. Totalavkastningen bör sålunda överstiga 5-7%. Jag kan dock inte se att du har någon av dessa aktier i din portfölj? Varför inte?

wpDiscuz

Nordnets veckobrev

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Anmäl

Anmäl
Nordnets veckobrev
Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Håll mig uppdaterad
Nordnets veckobrev

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Håll mig uppdaterad
close-link