Nordnetbloggen
Alexander Gustafsson
Investeringscoach på Nordnet

Veckans Topp 3 – Aktierna med god utdelningspotential

Vilka aktier ligger högst upp på utdelningslistan, sen kollar vi på amerikanska utdelningshjältar samt vilka svenska bolag som skulle kvala in där. Det blir ett specialavsnitt med fokus på utdelning i denna veckans topp 3.

SIX utdelningsindex

I bilden ovan ser vi SIX utdelningsindex (SIXDIV15SWGI) som blåa grafen senaste 3åren. Den gula grafen är 30 mest omsatta inklusive utdelning återinvesterad. Skillnaden är att förstnämnda index fokuserar på aktier som har stor utdelningspotential.
Mer konkret så består indexet av de 15 likaviktade aktier som har bäst utdelning de senaste 3åren från Large Cap listan. Listan uppdateras sedan i slutet av februari varje år.

Det har varit lönsamma år för utdelningsaktier då indexet är upp ca 35% medans 30 mest omsatta är up ca 22%. Företag med god utdelning har ofta visat sig en sund aktiestrategi. Utdelning ger en viss stabilitet för aktieinvesteraren då det ger tryggheten att bolaget tjänar pengar och har pengar över att dela ut till aktieägarna.

Här är hela listan av bolag som ingår i indexet just nu. Det är årets direktavkastning (Yield) och utdelning i SEK. Sen har du även den estimerade direktavkastningen för nästa år och vad analytikerna tror att utdelningen landar på i SEK. Hur många estimat som är sammanställda ser du längst ut till höger.

AktieYield IdagUtdelning SEKEst. YieldEst. Utdelning SEKAntal Est.
Nordea6,11%6,36,50%6,624
Swedbank6,53%13,26,39%12,924
SEB5,62%5,55,88%5,821
H&M5,80%9,755,80%9,828
Handelsbanken4,38%55,69%6,513
Telia5,40%25,40%226
Skanska4,83%8,254,97%8,510
AstraZeneca4,53%25,54,31%23,929
Millicom4,20%23,53,95%21,916
Castellum3,63%53,85%5,311
Tele25,03%5,23,85%422
ICA Gruppen3,55%10,53,72%116
ABB3,05%6,82,99%6,627
Swedish Match5,55%182,78%99
Hexpol5,82%4,752,33%1,97

Utdelningshjältarna

Om man tar och kollar på andra sidan atlanten så hittar man ett gäng aktier där utdelning tycks nästan vara något heligt. USA har en annan mentalitet när det kommer till utdelning på aktier. Generellt så sker den oftare, standard är kvartalsutdelning och i vissa fall dessutom månadsvis utdelning. Sen är utdelning något som sällan ska sänkas, och helst av allt ska den ju höjas år efter år efter år.

I denna listan har jag plockat ut de amerikanska bolag som har haft längst streak av höjande utdelning år efter år. Det är minst sagt imponerande resultat som många bolag kan uppvisa. Över 60år av stigande utdelning?! Här är listan för den som vill bredda portföljen med lite amerikanska utdelningshjältar:

AktieSektorAnt. År ökandeYieldUtdelning/år,
USD
UtdelningsandelP/EUtdelningstillväxt%,
5år
American States WaterUtility-Water631,8%1,0255,7431,511%
Dover Corp.Machinery621,9%1,8843,7222,712%
Northwest Natural GasUtility-Gas622,7%1,8985,9131,41%
Emerson ElectricIndustrial Equipment613,0%1,9475,7825,36%
Genuine Parts Co.Auto Parts612,9%2,7060,5420,88%
Parker-Hannifin Corp.Industrial Equipment611,4%2,6433,8924,112%
Procter & Gamble Co.Consumer Products613,1%2,7673,7524,15%
3M CompanyConglomerate591,9%4,7052,4627,115%
Vectren Corp.Utility-Electric/Gas582,6%1,8066,4225,63%
Cincinnati FinancialInsurance572,7%2,0066,0124,73%
Coca-Cola CompanyBeverages-Non-alcoholic553,2%1,48140,9543,68%
Johnson & JohnsonDrugs/Consumer Prod.552,4%3,3658,3324,27%
Lancaster Colony Corp.Food/Consumer Prod.551,8%2,4059,2632,99%
Lowe’s CompaniesRetail-Home Improv.552,0%1,6439,3320,020%
Colgate-PalmolivePersonal Products542,2%1,6061,7828,06%

Svenska utdelningshjältar

För den som vill hålla sig till inhemska aktier så har vi givetvis några utdelningshjältar hemma i Sverige. Listan är hämtad med inspiration från skribenten Marcus Hernhags blogg (som vi även haft i studion här). Det är inte lika imponerande utdelningshistorik bland våra svenska bolag som i USA, men absolut väl godkänt resultat får man ändå säga.

Topp 5 aktier som haft längst streak av höjande utdelning är följande:

Streak utdelningAnt. År ökande
Hufvudstaden20
Castellum19
Vitec15
Wihlborgs11
Intrum Justitia11

Topp 5 aktier som haft längst streak utan att sänka utdelningen så blir det lite längre period. Det har alltså varit år där utdelningen stått still, men inte sänkts. Intressant nog så toppas listan av H&M, bolaget som nu många börjar bli lite orolig över om de kommer kunna hålla utdelningen nu när försäljningen svajar lite.

Stabila utdelareÅr utan säkning
H&M42
Atlas Copco33
Wallenstam22
Assa Abloy22
Swedish Match20

Detta var en utdelningsspecial så här över julledigheten. Nästa vecka kommer det en special om aktiestrategier, så veckans topp 3 fortsätter som vanligt även över ledigheten. Släng gärna in en kommentar kring hur du jobbar med utdelningsaktier – har de en plats i din portfölj eller är utdelning inget för dig? 

/Alexander Gustafsson

Alexander Gustafsson
Investeringscoach på Nordnet

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

 

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

1
Lämna en kommentar

avatar
Nyast Äldst Mest gillade
Thord
Gäst
Thord

Klart intressant med temainlägg

Nordnets veckobrev

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Anmäl

Anmäl
Nordnets veckobrev
Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
Nordnets veckobrev

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
close-link