Nordnetbloggen
Alexander Gustafsson
Investeringscoach på Nordnet

Veckans Topp 3 – Så mycket påverkar Hexagon börsen

Halvårsuppdatering för OMXS30 är nu satt, ett bolag ut och ett annat in. Hexagon kommer få ganska stor påverkan på börsen framöver. Vi kollar in vollan som försvann och snabbt om Qliro i veckans topp 3.

Vollan som stack iväg

Vi fick smaka på ordentlig volatilitet under början av februari i år. Börser världen över störtdök under några dagar. Nu tycks det vara ett minne blott. Ovan ser vi VIX grafen sedan årsskiftet. Indexet mäter volatiliteten på amerikanska börsen, men det ser ganska liknande ut för svenska motsvarigheten. Den gjorde en kraftig peak under början av februari, men sedan dess har det varit lugn segling igen. Jag tror vi kommer fler smakprov på detta även framöver. Lugnet före stormen. Det är normalt med lite mer rörelse på börsen så inget att oroa sig för. Lite mer gungningar i portföljen att vänta helt enkelt.

OMXS30 förändring 2a juli

Indexet OMXS30 mäter de 30 mest omsatta bolagen på Stockholmsbörsen senaste halvåret. Nu blir det klart att Fingerprint kommer att åka ut och Hexagon in efter 2 juli. Indexet är i sin tur marknadsviktat, vilket innebär större börsvärde påverkar utvecklingen i indexet mer. Det är ofta detta index används som referens för svenska börsen så det är en bra idé att ha koll på vilka aktier som ingår.

Förändringen får en ganska stor skillnad på sammansättningen i indexet. Fingerprint har idag ett börsvärde på strax under 2 miljarder kronor, Hexagon har ett börsvärde på nästan 190 miljarder kronor. Fingerprint är med ganska stor marginal minsta bolaget i indexet efter senaste årets kursnedgång. Idag utgör det mindre än 0,1% av indexets värde. Givet Hexagons börsvärde så kommer det vara 12e största bolaget i indexet och utgöra ca 4,5% av indexet. Med andra ord, Hexagon kommer göra ganska stor påverkan på OMXS30 framöver.

I listan här nedan ser du alla bolagen i indexet och deras börsvärde samt vikt i OMXS30 per idag. Källa: Börsdata.se

AktieBörsvärde (MSEK)OMXS30 vikt
Atlas Copco42905810,2%
Nordea3411198,79%
Hennes & Mauritz2227636,04%
Volvo3022675,91%
Ericsson2083985,33%
Swedbank2081935,16%
Assa Abloy2099374,99%
Sandvik1942424,58%
Handelsbanken1891714,57%
Telia1832924,56%
SEB1740044,41%
Investor2799564,25%
Essity1523993,82%
Autoliv1218862,37%
Alfa Laval940002,22%
ABB4288832,18%
Kinnevik838002,13%
Boliden858962,03%
SKF779561,98%
AstraZeneca8020111,89%
Lundin Petroleum949001,82%
Swedish Match747851,81%
Skanska652241,72%
SCA706161,67%
Electrolux620211,62%
Securitas520761,26%
Tele2556601,24%
SSAB493480,93%
Getinge224380,47%
Fingerprint Cards19270,06%
Hexagon189449

Qliro delas upp i 3

E-handelskoncernen Qliro (Tidigare CDON) meddelade förra veckan att man gör strategivändning och delar upp bolaget i 3 ben. Aktien gick tidigare under namnet CDON men bytte till Qliro för något år sedan. Koncernen består fortfarande av CDON.com och fler bolag. Det som marknaden gillade med nyheten är fokuset på att frigöra aktieägarvärde genom uppstyckningen. Klädföretaget Nelly.com blir ett eget ben och man kollar på eventuell börsnotering på sikt. CDON.com blir ett annat ben med sin onlinehandelsplattform och sist blir Qliro som sysslar med företagsfinansiering ett eget ben.
Aktiemarknaden gillade nyheten starkt och aktien steg över 26% under fredagen, men handlas fortfarande ner -27% sedan årsskiftet. Det ska bli spännande att följa eventuella avknoppningar. Det blev väldigt lyckat för Getinges avknoppning Arjo sedan december och även SCA har gått som tåget sedan man knoppade av Essity. Jag har en känsla av att fler aktier sitter på konstellationer som skulle kunna frigöra lite värden genom att delas upp. Mer om detta framöver.

Nästa vecka blir sista veckans topp 3 innan lite sommaruppehåll. I augusti kör vi igång Nordnets veckobrev igen. 

/Alexander Gustafsson

Alexander Gustafsson
Investeringscoach på Nordnet

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

 

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Lämna en kommentar

avatar

Nordnets veckobrev

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Anmäl

Anmäl
Nordnets veckobrev
Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.

Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
Nordnets veckobrev

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.
Håll mig uppdaterad
close-link